bahco_ex_22_xt9_c
bahco_ex_22_xt9_c
bahco_ex_22_xt9_c
bahco_ex_22_xt9_c
bahco_ex_22_xt9_c
bahco_ex_22_xt9_c
BAHCO EX-22-XT9-C Superior saw blade with BHS handles ERGO for medium to coarse material 9/10 TPI 22" 550 mm
Product description:
  • Saw blade for medium to thick materials
  • Unique XT-toothing, hardpoint teeth for long lasting sharpness
  • Low friction rust protective coating
Key features according to our expert
  • Length: 550 mm
  • Number of teeth per inch: 9
  • Thickness: 1,03 mm
  • Product Range: Bahco Superior
Specifications / All features
Length
550 mm
Number of teeth per inch
9
Thickness
1,03 mm
Teeth per inch
9/10
Blade length inch
22 in
Blade length mm
550 mm
Weight oz oz
13,4 oz
Weight g
380 g
Blade thickness
1.03 mm
Product range
Bahco Superior
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO EX-22-XT9-C Superior saw blade with BHS handles ERGO for medium to coarse material 9/10 TPI 22" 550 mm